Rozhodla jsem se znovu vést chronologický deníček, tantpkrát jak šly první týdny a měsíce vlčích štěňátek ve vrhu B.

____________________________________________________

Prolog - dávno již tomu...

Tentokrát musím deníček vrhu začít takříkajíc "od Adama". Už proto, že mezi vrhy v naší CHS uplynulo dlouhých 8 let.

Do bytu byly trpaslíčci ideální volba velikosti, ale stále jsme vzpomínali na první setkání s rozmanitostí velikostí a barev německých špiců. V tu chvíli u nás totiž naprosto zabodoval vlčí špic, který si čekání na bonitaci krátil během přes kynologické překážky. Nááádhera! A rok 1998.

V roce 2009 došlo k dalšímu osudovému setkání. Na Krajské výstavě v Hradci Králové jsem poprvé uviděla mladého psa Ernie Zimní sen. Měl za sebou stěhování od prvních majitelů zpět k chovatelce a pak do nové rodiny. Byl pohodový, krásný a já se zamilovala. V koutku hlavy se mi uhnízdil nápad, že až někdy jednou snad..., by to byl perfektní otec pro štěňátka v naší CHS. Co na tom, že jsem neměla žádnou vlčí fenku?

V roce 2011 se začala psát nová kapitola našeho domácího štěstí. Přestěhovali jsme se natrvalo do domečku se zahradou a pak už chyběl je krůček k splnění dobře utrajeného snu a pořízení fenky vlčího špice. Jeho průběh je zaznamenán v povídánkách tady a tady.
Pro deníček tohoto vrhu je rozhodující, že skutečně došlo ke spojení naší fenky "Dixi" a pejska "Charleska" (domácí jméno Ernieho). A že se krytí zadařilo nejen při samotném aktu - oba prvničky a přesto přirození, ale také, že Dina zabřezla a že se naprosto načas narodil vyrovnaný vrh šesti štěňátek.

A teď už to bude jen o nich. Kapitolky jsou řazené pozpátku, abyste nejaktuálnější informace viděli na první pohled:6 až 9 měsíců

A nastalo ticho... Tedy relativní. Od některých majitelů chodí novinky a občas fotka, od jiných alespoň informace a jedna majitelka prostě "nemá čas a myšlenky" na to, by alespoň na půl roce poslala při odběru slíbené... Nepomáhá ani připomenutí se.
Zasekla jsem se i já s aktualizací stránek, tak alespoň před koncem roku doháním resty.

Na Bellindě, která nám dělá na dvorku alotria, vidím jak chlupáči rostou a mění se. Aktuálně začíná puberta a vyhlížím první hárání. Dorostla mámu Dinu, váhově je statnější cca kolem 17 kg. Má velice milou a hravou povahu a se smečkou neštěká! Štěkat umí, ale komentuje tak jenom novinky, které ji překvapí. Moje tělo nedovoluje její důslednější výchovu, tak nám trochu roste jako dříví v lese, ale snad ještě nic neprošvihnu. Jo, a říkáme jí Bella.

O ostatních vím, že v pořádku vyměnili zuby a mají správný skus, kluci mají obě varlátka a všem na zimu narostl pěkný kožich. Váhově Dospíváním se projevily obě rodičovské linie a tvaru hlavy a mohutnosti čenichu, všichni mají snad ale menší a dobře postavená ušiska. Také oči jsou dostatečně tmavé. Co je pro mne osobně ale úplně nej... je to, že jsou to všichni povahově pohodáři, žádní rabiáti.

Nezbývá mi než se těšit z pocitu, že tento vrh se povedl a že třeba na jaře, až budou první narozeniny chlupáčů, dostanu informace od všech majitelů. Moc si to přeji.


Dvanáctý týden

Od některých majitelů automaticky, od jiných na vyžádání, dostávám informace o tom jak se štěňata sžívají s novým domovem, co rychle pochopila, jak se partnerství s lidmi a ostatní domácí zvířenou daří. Převážně se jedná o nadšené a kladné novinky, takže jsem moc a moc ráda. V případě potřeby doplňuji některé informace, zkouším přidat malé rady...
Všichni chlupáči absolvovali pravidelné přeočkování kvikla si prý jen Ballerina a na herečku (až doma) si zahrála Belladona.

Novinkou nastávajícího týdne (píši v sobotu, 13. týden věku) je naše domácí rozhodnutí, že Bellindu přestanu inzerovat. Žádný ze zájemců se mi tak úplně nezdál a získala jsem pocit, že další inzerce už je zbytečná. K tomu se nám malá uličnice "zadřela" pod kůži tolik, že už je naše. Necháme si ji!!!

Bellinda (červená fenka)
Váží 6,70 kg. Je v mých očích nejpovedenější - píšu opakovaně, že to je povedený klon mámy Diny. Postupem času vidím rozdíl v nátuře, zdá se mi zatím mírnější, uvidíme...
Tato fenka je NAŠE!!! Jen je problém jak jí říkat, respektive jak rychle najít to správné jméno, když se nám smečka tolik rozrostla.

Bollero (tmavě modrý pejsek)- Beník
Váží 8 kg. Rád lítá po zahradě s kamarádkou, malou špicí holčičkou. Jsou jak rakety a nejde to prý vyfotit...

Belladona (růžová fenka) - Belinka
Váží 6,40 kg. Má psí kamarádku, na zahradě spoustu překážek k překonávání a zkoumání, určitě nezleniví.

Bellboy (světle modrý pejsek) - Brit
Váží přes 8 kg a je prý hodně veliký. Nechce se nechat učesat, tak budu muset vyrazit do Hradce Králové. Kromě prohrábnutí srsti doufám že ulovím i nějakou fotografii.

Bellissa (fialová fenka)- Frída
Váží 6,60 kg. Nechce prý být sama v kotci, když ji tam je potřeba zavřít... Ona se to naučí.

Ballerina (oranžová fenka) - Rina
Váží 6,10 kg. Je to velká hračička a baští s chutí, tak pomalu dohání váhový skluz. Super!


Devátý a desátý týden

V devátém týdnu jsem se snažila zbývající štěňátka inzerovat na prodej a současně připravovat na život. Střídavě dostávala kšírky a chodila s námi a ostatní smečkou na procházku vesnicí. Kšírky neřešil vůbec nikdo, omezení délkou vodítka se nelíbilo jen občas a jen chvilku, protože těch novinek okolo bylo přece jenom mnohem víc.
Ani při setkání se psi sousedů nespustil nikdo z malých chlupáčů ocásek ze zad. Reagovali sice rozdílně, někdo couvl, někdo štěknul, ale žádné strachy. To jsem byla ráda.

Počasí bylo převážně letní, všichni jsme si užívali sluníčka a společného venkovního pobytu.
Přesně v sobotu 9. týdne odcestovala do nového domova Bellissa a na dvorku zůstalo šedivé trio, přesná polovina vrhu - kluk a dvě holky. Na lumpárny si úplně vystačili, postupně objevovali, do čeho ještě kousnout, kde vyhrabat novou díru, jak se zkusit protáhnout minidírou... Nakonec došlo i na plůtek na dvorku. Postupně ho jedna i druhá fenka překonala, nejprve parakotoulem, pak docela pěkným "přeskokem" a začalo objevování nových území. Na tento fyzický fígl nepřišel Bellboy a místo aby se snažil, tak se u plůtku stavěl na zadní a žalobnicky kvílel, vždy když mu sestry utekly a on na dvorku osiřel.

Z hlediska týdne devátého píšu kapitolku pozdě (váhy jsou z 9. týdne), v týdnu desátém trochu dopředu, ale má to svůj důvod.
V týdnu desátém absolvovala štěňata druhé očkování, já jsem využila hezké počasí a rady zkušenějších na to, jak lépe a bez pomoci vyfotit štěně do inzerce. Zaklekla jsem do trávy, dělala šaškárny, záda mne za to nenáviděla, ale povedlo se, některé fotky vypadaly lépe než dosud. Vtipné je, že následný zájem o štěníky vůbec nesouvisel s novými obrázky, lidičky, kteří si přijeli pro Bellboye a Belladonu, ty nové krásné fotky vůbec neviděli. Ale uviděli naživo štěňata a neváhali.
Na dvorku tedy osiřela Bellinda...

Bellinda (červená fenka)
Váží 5,40 kg. Je v mých očích nejpovedenější - barvou, postavou, hlavou. A chováním stále celá máma, asi už jí to zůstane, povedený klon.
Tato fenka je stále VOLNÁ.

Bollero (tmavě modrý pejsek)
Tak rozený šampion už odjel do nové rodiny. Sžívá se s malou oranžovou fenečkou a učí se pohybovat s paničkou a jejím invalidním vozíkem. Bollero se bude doma jmenovat Beník a přeji mu hodně štěstí.
Dostávám zprávy a fotky od nadšené paničky, raduji se z nich a děkuji.

Belladona (růžová fenka)
Váží 5,30 kg. Jedním slovem chlupatice přítulná. Je mazlivá a moc pěkná (jak taky jinak, že?). Zatímco píšu deníček, je Belladona na cestě do Teplic se svojí novou paničkou. V plánu jsou výstavy i agility, tak jsem zvědavá, jak se bude dařit.
Přeji hodně štěstí a těším se na novinky.

Bellboy (světle modrý pejsek)
Váží 5,60 kg. Zlatíčko naše chlupaté, mazlivé právě také cestuje do nového domova. Bude dělat společnost starším manželům, čeká na něj velká zahrada a budu ho moci občas navštívit, protože to k němu nemám daleko.
Měj se krásně kluku!

Bellissa (fialová fenka)
Váží 5,55 kg. V čekání na odjezd se nám rozparádila tak, že jí padly za oběť postupně hned 3 rozlišovací obojky. To nevadilo do chvíle, kdy k tomu současně sundala obojek i růžové fence. Už jsem je od sebe sice docela poznávala, ale stalo se to večer před odjezdem na Slovensko, k tomu ještě v pátek, tak byla trochu komplikace s tím, aby byla jistota, že odjíždí podle čipu ta pravá. Díky pomoci našeho veterináře to dobře dopadlo a majitel odjel s vybranou fenkou.
Přeji feňuli hodně štěstí.

Ballerina (oranžová fenka)
Tak tato fenečka opustila mámu i nás jako první a odjela na Moravu bydlet k babičce. Podle prvních zpráv to doma ožilo. A to si myslím, že skutečně veselo teprve bude, protože tato tryskomyš asi nezleniví.
Další zprávy jsou také skvělé, malá dobře baští a už váží 4,70 kg. A protože lumpačit nepřestává, je majitelka moc spokojená.


Osmý týden

Štěňata rostou před očima. V tomto týdnu bohužel vůbec nepřálo počasí, když nepršelo, tak lilo jako z konve. I na trávníku trvale stála voda a začalo se dělat všudy přítomné bláto.
Štěňata se dále schovávala do venkovní boudy, na noc brala na milost spaní ve verandě, ale když jsem jim chtěla zase dopřát bydlení v kuchyni, tak mne bleskově "odměnila" kvílením ve vysokých otáčkách. Nevydržela jsem a zase je stěhovala do verandy. Dokonce to berou za azyl natolik, že v noci na zavolání přijdou a v ohrádce zaparkujou, snědí piškot a usnou.

Jak jsem předvídala minulý týden, Haninku už přerostla a přišla na způsob lovu ve smečce - sesypou se bez skrupulí na oběť a snaží se jí uválet, případně zubama pročesat kožich. Škodolibě jí říkám, že takhle drzá byla ona taky. Na chuti k jídlu neubrala, naopak odjezd Ballerinky není znát a protože píšu tuto kapitolku se zpožděním, není znát ani odjezd Bollera.

Bellinda (červená fenka)
Váží 4,10 kg. V tomto týdnu se trošku straní kolektivu a hodně spí, asi nabírá síly. Když jde o lumpárny, tak je vzhůru okamžitě a plynule se zapojí do hrátek.
Tato fenka je stále VOLNÁ.

Bollero (tmavě modrý pejsek)
Váží 4,30 kg. Tak rozený šampion už odjel do nové rodiny. Sžívá se s malou oranžovou fenečkou a učí se pohybovat s paničkou a jejím invalidním vozíkem.
Bollero se bude doma jmenovat Beník a přeji mu hodně štěstí.

Belladona (růžová fenka)
Váží 4,15 kg. Ani po týdnu žádná změna, takže krasavice povedená. Sice jí teď trošku začaly těžknout ušiska, ale jak mohutní celá, je to známka pořádného vývoje.
Tato fenka je stále VOLNÁ.

Bellboy (světle modrý pejsek)
Váží 4,55 kg. Krasaveček měl odjet, ale nakonec si majitelka vybrala Bollera. Ze samé radosti, že zůstal doma, hned večer rozcupoval fialový rozlišovací obojek. A od té chvíle je zase jako milius.
Tento pejsek je VOLNÝ.

Bellissa (fialová fenka)
Váží 4,25 kg. Jako by věděla, že v novém domově na ní čeká "hlídací služba". Je docela ostrá a bojovná. Rozhodla se, že jeden pejsek ve smečce je málo, tak se chová jako kluk a výtržník největší. Když se děje nějaká nepravost, můžu si vsázet na to, že tam toto čertisko je. K nám je ale dál přítulná.
Tato fenka je ZADANÁ na Slovensko.

Ballerina (oranžová fenka)
Váží 3,20 kg. Tak tato fenečka opustila mámu i nás jako první a odjela na Moravu bydlet k babičce. Podle prvních zpráv to doma ožilo. A to si myslím, že skutečně veselo teprve bude, protože tato tryskomyš asi nezleniví.
Tato fenka je PRODANÁ.
První zprávy z domova jsou báječné, chtěla panička akční psisko, tak ho má!


Sedmý týden

Ani v tomto týdnu se čas a vývoj nezastavily. Štěňátka absolvovala návštěvu veteriny, dostala první očkování a identifikační čip, byl jim vystaven petpas a tím se stala prakticky kompletně připravená k odchodu do nových domovů. Všechna to zvládla bez problémů, včetně prvního výletu autem, udělala mi radost statečností.
Počasí bylo stále příznivé, takže domů chodí štěníci jen na noc nebo při velmi vydatném dešti. Při přeháňkách se sami rozumně schovávají pod stříškou u vchodu domu. Moc rozumné ovšem není jejich dovádění na dvorku, minule jsem byla celkem optimistická, ale jak chlupáči rostou a nabírají sílu jsou jejich "výkony" stále vydatnější. Ovšem lehké ztráty byly očekávané.

Co se týká vzhledu štěňat - velikostně už přerotla naše trpasličí špice a malá Haniell bude proti nim za chvilku malá doopravdy. Rostou jako z vody, ve skutečnosti ale zbaští stále vydatnější porce, dopřávám jim pestrou směs, jak vařeného masa, tak masa z konzerv, tvaroh, dětské příkrmy a granule. Radostně ještě také obsypou mámu, která je několikrát denně nakojí. Chuť k jídlu podporuje i celodenní sportování na dvorku a je to na nich znát - přibývají na váze a především jim tělíčka pěkně sílí.

Bellinda (červená fenka)
Váží 3,55 kg. Kopie Diny, kopie Diny, kopie Diny - vážně nevím, co víc k ní napsat. Je moc krásná, je trošku svá a teď vidím i další podobnost ne zcela náhodnou - trošku se nimrá v jídle.
Tato fenka je stále VOLNÁ.

Bollero (tmavě modrý pejsek)
Váží 3,65 kg. Tak tento pejsek prodělal v krátkém čase naprosto dokonalou proměnu. Na váze přibral úplně nejvíc, zmohutněl a roste mu neskutečně dlouhá srst. Také víc ožil a současně se stal mazlivý, až do úplného vymazlení... Musím prozradit, že poradkyně chovu při další návštěvě jen vydechla, jak je nádherný. A je to prý rozený šampion.
Aktuálně zaujal dva nové zájemce, ale stále je ještě VOLNÝ.

Belladona (růžová fenka)
Váží 3,60 kg. I tato slečna prodělala proměnu, aby vyvrátila mé označení o dominanci, stala se z ní mazlivka největší. Když se někdo hlásí o posezení na klíně, vím z jistotou, že hustý kožíšek schovává růžový rozlišovací obojek. Je pěkně kompaktní a povedená.
Tato fenka je stále VOLNÁ.

Bellboy (světle modrý pejsek)
Váží 3,80 kg. Největší tento pejsek stále je. Jen už možná není takový truhlík, protože několikrát jsem ho přistihla jak cosi žmoulá v tlamce - a vždycky to byl rozlišovací obojek některé ze sestřiček. Nechce se mi ale věřit, že by z něj nakonec nevyrostl galantní pes.
Tento pejsek je ZADANÝ.

Bellissa (fialová fenka)
Váží 3,65 kg. Také tato fenka roste do krásy a už je nejen hlídačka, ale také kamarádka, která přibíhá na zavolání snad ze všech nejochotněji.
Tato fenka je ZADANÁ na Slovensko.

Ballerina (oranžová fenka)
Váží 3,20 kg. Tak tato fenečka opustila mámu i nás jako první a odjela na Moravu bydlet k babičce. Podle prvních zpráv to doma ožilo. A to si myslím, že skutečně veselo teprve bude, protože tato tryskomyš asi nezleniví.
Tato fenka je PRODANÁ.

Fotogalerie zatím ukazuje pouze období minulé, novější fotky dodám postupně.


Šestý týden

Je pro mne skoro nepředstavitelné, že za dva týdny by už měli štěníci odcestovat do nových domovů. Na druhou stranu... třeba po úklidu hromady bobků se mi zase tak moc stýskat nebude, jen ať si užijí i jinde.
Počasí v posledních dnech přálo tolik, že štěňata byla na zahrádce víc než doma. Jim se to líbilo velice a škody na rostlinstvu příroda časem napraví. První nepřežili pozornost útočníků perklíče, pak listy po odkvetlých narciskách, následovala likvidace pomněnek a iberka stálezelená se zatím drží. Vyzkoušeli i odolnost minijehličnanů a dřišťál.

Už jsou to hotoví psi, sice menší než máma, ale mají všechno co k nim patří - krásně bohaté kožíšky, zuby ve správném skusu a s plným počtem řezáků, ocásky stočené na záda, nikdo nemá kýlu a kluci mají sestouplá varlátka. Opravdu mne tento vrh odměňuje za to, že jsem chovatel jen příležitostný, mám radost!

Proběhla i kontrola vrhu. Poradkyně neshledala žádné závady, vrh a jeho vyrovnanost se jí libily. A potvrdila svůj zájem o štěňátko, jen výběr nás obě překvapil :).

Bellinda (červená fenka)
Váží 2,75 kg. S postupujícím časem mi stále více připomíná mámu Dinu - vzhledem i povahou. Z fenek je nejtmavší a svým způsobem nejkrásnější.
Tato fenka je stále VOLNÁ.

Bollero (tmavě modrý pejsek)
Váží 2,80 kg. Je klučičí kopie Bellindy, má krásnou masku, kompaktní tělíčko a velmi samostatné myšlení. Velmi rád se někam "ulije" a v klídku chrupe, když se ale probere, je to rarach neohrožený.
Tento pejsek je ještě VOLNÝ.

Belladona (růžová fenka)
Váží 2,85 kg. Podle fotografií si tuto fenku rezervovala poradkyně chovu, skutečnost se naživo změnila, ale o tom píšu dále... Belladona je z fenek opakovaně nejtěžší, v partičce vyniká svojí dominancí, je u každé lumpárny a nedá se zahanbit ani od brášků.
Tato fenka je stále VOLNÁ.

Bellboy (světle modrý pejsek)
Váží rovné 3 kg. Největší a nejklidnější štěně ve vrhu. To ovšem vůbec neznamená, že by nedokázal lumpačit nebo vyzývavě kvílet... Umííí.
Tento pejsek je ZADANÝ.

Bellissa (fialová fenka)
Váží 2,80 kg. Jako by si byla vědomá svého budoucího umístění a očekávání majitelů, pustila s větší chutí do jídla i do lumpáren. A pozor - vážně hlídá - třeba když chci z ohrádky uklidit hračky, to se mi okamžitě věší na rukávy.
Tato fenka je ZADANÁ na Slovensko.

Ballerina (oranžová fenka)
Váží 2,55 kg. Udržuje si svoji pozici nejmenší, nejsvětlejší, nejakčnější... A svojí akčností a kontaktností si naživo získala poradkyni natolik, že během chvilky měla jasno, že právě tato fenka bude novou členkou jejich smečky. Je jak reklama na "duracelky".
Tato fenka je ZADANÁ.


Pátý týden

Mám pocit, že se budu opakovat.
Rostou, vyvíjejí se, baští, lumpačí, někdy už i štěknutí se povede. Přibývají bobky, zvětšují se loužičky a roste spotřeba krmení. Když počasí dovolí, chodí s námi víc na dvorek i na zahrádku, denně při úklidu vyběhnou z ohrádky a jejich plná kuchyň.

První návštěvy z řad vážných příznivců plemene i tohoto vrhu už šteňátka viděli. Výsledkem jsou složené zálohy na koupi a odběru v ten správný čas.

Bellinda (červená fenka)
Váží 2,20 kg. Je samostatná jednotka, která sice není provokatér, ale do rozjetých hrátek se zapojuje s razancí malého tančíku.

Bollero (tmavě modrý pejsek)
Váží 2,25 kg, objevuje krásy lumpáren a bere přírodu i vybavení domácnosti pevně do svých zubů...

Belladona (růžová fenka)
Váží 2,35 kg, je úúúžasná a myslím, že její umístění bude skoro jisté. Je to trošku domina, ale žádný rabiát.

Bellboy (světle modrý pejsek)
Váží 2,40 kg. Tento plyšák se profiluje do opravdového pohodáře, trošku troubelín, ale krásný, hodný a přitom žádný uťáplík. To bude bezva kamarád.

Bellissa (fialová fenka)
Váží 2,25 kg, je pěkně stříbročerná a své budoucí majitele oslovila ze všech nejvíc. Odstěhuje se nám na Slovensko a jejím úkolem bude "strážit" domek a zahradu. Rozhodně ale myslím, že bude také rodinný parťák.

Ballerina (oranžová fenka)
Váží 2,05 kg. Zůstává nejmenší, za poslední týden přibrala nejméně, ale protože o jídlo nemá nikdo nouzi, přičítám to její nezlomné aktivitě. Zatímco všichni spí, ona lumpačí a neustále někoho za něco tahá. Evidentně má největší spotřebu kalorií...


Čtvrtý týden

Jsou prostě nááádherná, věřte mi, a nebo se raději sami přijeďte podívat...
Mají všechno, co k jejich věku patří, rovnoměrně rostou, jsou mezi nimi jen minimální rozdíly - jak váhové, tak v barvě a nápadech. Zoubků už jsou plné tlamičky, věší se za ně na ruce, nohavice nebo sebe navzájem. Máma už je musí kojit ve stoje, jinak by byla celá zmordovaná. S krmením už jsem jí začala pomáhat, přes všechnu její snahu nestačila apetitu malých chlupáčů. Prakticky shodně všichni za uplynulý týden přibrali půl kilogramu.
Několikrát už byli venku na trávě, upravili jsme jim ohrádku, aby měli víc prostoru. Během půl dne ale zjistili jak při příchodu mámy rychle opustit ohrádku a zabydlet si pro sebe celou naši kuchyň.

V rámci dnešní velikonoční koledy i vlastních narozenin jsem udělala výjimku a ohrádku plnou chlupáčů ukázala alespoň ode dveří koledníkům, kteří pravidelně chodí na koledu, na oplátku mi nosí velikonoční malované perníčky a vždycky se zajímají, co je na našem chlupatém dvorku nového. Klukům se nádherně rozsvítily oči a byli nadšení, že takovou podívanou mají podruhé v životě. Příští víkend očekávám několik návštěv z řad vážných příznivců plemene i tohoto vrhu, tak jsem zvědavá, jak osloví lumpíci právě je.
Poradkyně chovu při té příležitosti udělá i oficiální kontrolu, věřím, že se staráme opravdu zodpovědně, protože to děláme s radostí. A ještě zvědavější jsem, pro kterou fenku se rozhodne.

Bellinda (červená fenka)
Váží 1,70 kg, spinká stále ráda, ale když se probere, nenechá se vůbec zahanbit. Začala být pěkně kontaktní a když se přiblížím na dohled, je v první uvítací linii.

Bollero (tmavě modrý pejsek)
Váží 1,70, začíná být podnikavý, ale jako správný "chlap" se umí dobře uklidit, když jde o práci - jak gruntuji ohrádku, mizí v pelíšků trpaslíků a v klidu chrupe..

Belladona (růžová fenka)
Váží 1,85 kg, je stále největší a ještě přibrala nejvíc. V kontaktnosti a zájmu už začíná mít konkurenty, ale nevzdává to a na první místo v centru mé pozornosti se snaží protlačit.

Bellboy (světle modrý pejsek)
Váží 1,80 kg. Takové klučičí zlatíčko, dobře spí, dobře jí a nijak se nerozpakuje být u každé lumpárny, co se šustne.

Bellissa (fialová fenka)
Váží 1,70 kg, pěkně se probarvuje a v partičce se rozhodně neztratí.

Ballerina (oranžová fenka)
Váží 1,65 kg. Všechno co jsem napsala platí i nadále. Váhový schodek má minimální a čertisko to je k pohledání. Když někdo začne s pošťuchováním spících sourozenců, přesvědčím se kontrolou barvy obojku, že je to vždycky ona. Ta sluníčková barva obojku jí vyloženě sluší.


Třetí týden

Všechna štěňátka na konci třetího týdne vidí, slyší, některá ouška se pomaličku staví. Všem se prořezávají zoubky a zdá se, že počet řezáků bude ve všech tlamičkách kompletní. Běhání už není problém, i když koordinace není úplně OK, připomínají trochu pouťovou atrakci - autodrom, plný srážek. Také už přestávají nevinně pískat. Z ohrádky se ozývá vrčení a pofňukávání, někdy chrápou ze spaní, jindy pokvikují. Začínají také jejich vzájemné hrátky - drcání, přelézání, olizování...
Bez problémů baští od mámy, zvládla i odčervovací pastu z prstu ode mne. Pomalu začínám uvažovat o přikrmování. Kromě loužiček, které se postupně zvětšují, se už v ohrádce objevila první hovínka - i tyto radosti v dalších tádnech porostou :).

Tentokrát také musím zmínit všechny "tety". Ladynka je na štěňátka velmi zvědavá, možná přitom vzpomíná na svůj blonďatý vrh A, ale je velmi obezřetná v projevu zájmu, zvlášť když je v dohledu máma Dina.
To Haninka se rozhodla, že když mají všichni stejnou barvu jako ona, tak jsou její. Snaží se je kontrolovat, opečovávat a někdy se snaží pomáhat i v přítomnosti mámy. Když na ní Dina varovně zamručí, ztrácí Hanina pud sebezáchovy a musím zasahovat já, jinak by se s Dinou o práva ke štěníkům poprala. A jak by dopadla, bych teda vidět nechtěla...
Teta Dixi hlídá na dvorku i za Dinu na mateřské, ale to, co se děje doma v kuchyni jí také zajímá. Velmi často kouká ze střechy boudy oknem dovnitř, využívá každou příležitost k proniknutí do bytu a když se už řízeně dostala k ohrádce, chovala se velmi zdvořile. Okoukla, nasála miminkovské vůně a nechala Dinu ať se dál stará sama.
Strýček Šmudla má svůj svět a spoustu důležitějších starostí, takže ten o štěňátka zájem ještě neprojevil. Předpokládám, že se to změní v okamžiku, kdy se "vlčí" smečka kolem něj nebo přímo přes něj přežene. A to bude komentářů!!!

I když jsou váhově stále poměrně vyrovnaní, začínají z nich být postupně individuality, takže už nyní začnu psát i samostatné odstavečky pro každého z nich. Jedno ovšem mají společné - pózování při focení zcela bojkotují a jediný kdo mi přitom chce pomáhat je Haninka... Řazeni jsou v pořadí, jak se narodili.

Bellinda (červená fenka)
Váží 1,20 kg, od narození je pěkně probarvená a z fenek je zatím největší ospinkánek. Uvidíme čím překvapí, až ožije...

Bollero (tmavě modrý pejsek)
Váží 1,22 kg a je s Bellindou opravdu příbuzný (tím spánkem). Jen při focení na zahrádce byl akční a ze židle, na které měl zapózovat, se stále snažil skočit dolů...

Belladona (růžová fenka)
Váží 1,37 kg, aktuálně je ze všech největší. Navíc je to moje oblíbenkyně, protože je od druhého týdne zvídavá a kontaktní. Už vyzkoušela opuštění ohrádky parakotoulem a potkala jsem ji v polovině kuchyně. Kdykoli se přiblížím k ohrádce, hned se probírá a jde se mi mazlit s rukou a dožaduje se pozornosti i proti sourozencům.

Bellboy (světle modrý pejsek)
Váží 1,30 kg. Tento pejsek mne oslovil už při narození. Hned jak jsem viděla hlavu po vybalení z plodového obalu, bylo jasné že se narodil "pan pes". Byl ze všech sourozenců největší, i když jen o málo. A byl prostě jiný. Proti bráškovi je čilejší (nejen při utíkání ze záběru) a ta hlava stále slibuje, že exteriér keeshondů se u něj prosadil. Ale to ještě uvidíme...

Bellissa (fialová fenka)
Váží 1,20 kg a je hodně podobná Bellindě. Není ale takový ospinkánek, zajímá se o okolí, aktivně pošťuchuje sourozence a vyrobila první hovínko, které jsem v ohrádce zaznamenala. Všimla jsem si, že je docela šikovná v chození na podložku...

Ballerina (oranžová fenka)
Váží 1,18 kg. Narodila se jako poslední a nejmenší - jak je ale vidět, tak váhu už dohnala. I když není tak veliká - nebo právě proto? - je ze všech nejčilejší. Stíhá šmejdit po ohrádce, zajímá se o okolí a vítá mne radostně. Byla největší průzkumník při prvním setkání s jarním sluníčkem a travou, to se osmělila během chvilky a ohrádku opustila bez ohledu na sourozence. Snad jí to i zůstane.


Druhý týden

Už v polovině týdne se štěňátkům začínala otvírat očička. Současně se také některá zkoušela postavit na zadní nožičky, takže v ohrádce začaly přibývat kotrmelce, srážky a přelézání. Všichni se vrhají hladově na mámu a při vážení ukazoval display hmotnost mezi 910 g a 1100 gramy. Trojnásobek porodní váhy!

Máma Dina se na nás stále vesele zubí a o štěňátka pečlivě pečuje, ale současně už si od nich také ráda odpočine v ústraní. Buď v poklidu spí nebo se jde proběhnout na zahradu, ale ze všeho nejčastěji baští. S takovou chutí a množství, že nestíháme doplňovat misky a vymýšlet vylepšení a přilepšení, aby nabrala dost sil tu smečku hladovců dobře uživit.

Při pravidelném velkém úklidu ohrádky jsem přemítala, kdy skončí idylka a začne také pěkné, ale náročnější, období loužiček a bobků... Mimísky jsem nafotila, zvážila a vrátila do pelechu. Bellboy neváhal a předvedl mi, že doba loužiček už je tady taky. Všechno je tedy v pořádku!


První týden

Štěňátka byla po narození váhově velmi vyrovnaná, také všechna bez problémů našla zdroj jídla a tepla a máma Dina poslechla přírodu a od miminek se nechtěla ani vzdálit, jen na nejnutnější chvíli pro najedení a vyvenčení. Jinak krmila, čistila, hřála a na nás se nadšeně usmívala.
Po kontrolním vážení se potvrdilo to, co bylo na první pohled zřejmé, že všichni přibývají celkem rovnoměrně. Mají husté pružné kožíšky a za mámou se přemisťují jako tuleni - odrážejí se předníma tlapkama a valí se po napucnutých pupíkách.

Měla jsem připravený širší seznam možných jmen. Pro jejich výběr hrálo roli především to, aby se líbila mně, aby ladila k sobě navzájem a aby nebyla tak úplně častá. Při konečném výběru jsem se také rozhodovala podle skutečného poměru fenek a pejsků... Výsledek je, že proti původnímu nápadu jsem musela vybírat jména trochu jiná a tak jsem se rozhodla pro dvě "el", tak jako u vrhu A, a výsledek je tento:
Bellinda, Belladona, Bellissa a Ballerina - fenky; Bollero a Bellboy - pejsci.


Narození - 22. 3. 2014

Od 50. dne byla Dina v očekávání porodu neklidná a neustále naznačovala, že "už je to tady". Jako malochovatel jsem jí na to skočila a celý týden nervozně hlídala, nespala, vymýšlela jak ji uklidnit nebo jinak pomoci. Nejhorší to bylo vždy večer a několik nocí jsem skutečně strávila na zemi vedle porodní bedny. Bylo to velice fajn pro má bolavá záda, ale moc jsem se bála, abych neprošvihla tu správnou chvíli.
K porodu se nakonec vše schýlilo v sobotu dopoledne 22. března 2014.

Dina se zhruba hodinu intenzivně chystala. Ignorovala porodní pelech a snažila se nacpat pod nábytek, pod křesla a trpaslíkům do pelíšků... Nakonec se nechala nasměrovat do ohrádky a začala hrabat. Nechávala jsem ji v klidu pracovat k porodu a reagovala až na nezvyklé zvuky. Ty signalizovaly, že je na cestě první štěňátko. Bylo 10:40 hodin a v následující půlhodině přišla na svět bleskově štěňata hned 3.
Dina všechno zvládala sama, vybalovala, čistila, současně rodila a ještě se na mne mračila, když jsem jí miminka odebírala na zvážení a uvázání rozlišovací bavlnky. Porod skončil ve 12:50 narozením šestého štěníka.

Ve vrhu B se narodili 4 fenky a 2 pejsci. Vítejte do světa mrňouskové!