KOČKA  NENÍ  PES... (1)

… včera není dnes… znáte tu písničku? S tématem moc nesouvisí, jen mě tak napadl tento rým, když jsem hledala název pro další mé povídání.
Defilé zvířátek aneb sonda amatérského pozorovatele.


Akvarijní rybičky
Vzpomínám na jedno období doma v raném dětství, měli jsme akvárium. V podstatě k němu ale mám jedinou vzpomínku a není moc pěkná. Před odjezdem na moje první letní prázdniny spláchla mamka rybičky do záchodu. Vím, že to bylo pár neonek a mečounů, ale dodneška jsem to nepochopila...

Manžel měl rybičky dlouhé roky přede mnou, tak se plynule zabydlely i v naší domácnosti. Nakonec čtyři různé živé programy v obýváku jsou mnohdy lepší než televizní nabídka. Jen pohladit se nenechají. I když - měli jsme roky jednoho velkého sumečka, který manželovi pravidelně při čištění akvárek „oďobával“ pihu na ruce.

Křeček
Moje první!!! zvířátko v životě. Daroval mi ho manžel k výročí svatby, jen trochu netradičně se slovy "dárek máš v tašce, vyndej si ho". V tašce byl papírový sáček. Prázdný a potrhaný. Při pátrání po obsahu jsem na dně v koutku objevila křečka, vyplašeného krémového Medvídka. Když jsem ho vzala do dlaně, vystartoval a ječeli jsme oba – on strachy, já leknutím, že se mu něco stalo při pádu.
Netěšila jsem se z něj ale dlouho, umřel stejně jako jeho další tři následovníci velice, opravdu velice, brzo vždycky v noci a v podivné křeči. Nakonec jsem se dozvěděla, že problémem je příbuzenské křížení a infarkt u nich není nic neobvyklého. Takže další křeček už ne.

Morče
V rámci dovolené v Krkonoších jsme se stavili u mých příbuzných. Před odjezdem zpátky na hotel jsme „navštívili“ králíkárnu. Kromě malých králíčků tam teta měla i morčátka – a hned nabízela. Byl to nerozum, ale když přidala i velkou láhev od okurek, piliny a seno, bylo rozhodnuto. Zhruba týdenní holčička byla naše. První dvě noci spal manžel s rukou v láhvi a hladil mrně, které si svým smutkem po kotci plném sourozenců vysloužilo jméno Kvíčalka.
Kvíčalka s námi žila dlouhé roky. S kamarádem Drobkem měla celkem dvanáct dětiček. Hlásila se o jídlo, o společnost, ráda se rozvalovala na klíně a kontrolovala jestli to co jíme, není náhodou jedlé i pro ni. Po bytě chodila za patami skoro jako pejsek a poznala když někdo z nás vstoupil o tři podlaží níž do baráku a šel domů – to pak bylo slyšet nadšené pískání až na schodišti.

Morčátek jsme měli ještě několik, ale žádné další už nebylo tak vycvičené jako tento první vypiplánek.

Králík
Doma Kvíčalka, Drobek a aktuálně jejich 3 potomci a já se ve zverimexu při nakupování rybiček naprosto zbláznila (ne naposledy…). V kleci tam seděl zakrslý králíček-beránek se svěšenýma ušima v šedomodrém kouřovém kožíšku! To jsem ještě neviděla… a zamluvila jsem si ho do pondělí (byl pátek). Nakonec ještě ten samý den pro něj manžel jel honem před zavřením.

Králičí holčička Ájinka byla opravdové zlatíčko. Čistotná, trpělivá když po ní šplhali malá morčátka, nohsled, bydlela v celém bytě, na spaní měla svůj kotec a na záchod chodila na kočkolit. Ráda se mazlila na klíně, manželovi dělala u televize podhlavníček nebo ho olizovala kam až dosáhla. Toto zvířátko ale umělo taky nádherně trucovat. I když byla nepředstavitelný mazel, dokázala s námi „nemluvit“ jenom a právě proto, že  jsme nepřišli včas domů a ona se ze svého bydlení nemohla dostat na záchod a musela si ulevit v kotci. To se k nám pak otočila zády a nic jí neudobřilo, dokud nepřišla asi tak po hodině sama. Tragikomické byly situace, kdy na ní přišly mateřské touhy a vydávala se po bytě s tlamičkou plnou sena s cílem najít ideální místo na pelíšek. Že k tomu neměla parťáka jí vůbec nevadilo.
Byla pro nás velká tragédie, když po třech letech zemřela na králičí mor – jediný rok jsem zapomněla nechat ji naočkovat.

Manžel stále tvrdí, že kdyby Bůh vytvořil Ájinku dříve než Evu, už nemusel nic dělat. Já tvrdím, že byla skoro jako pes, jen neštěkala (nevadí) a nemusela se chodit venčit (vlastně taky nevadí).

Jejího nástupce – kluka – jsem velice rychle věnovala na chov, protože byl opravdu náruživý (a ve svých projevech by některé psy strčil do kapsy). Nakonec ale byla domácnost bez zvířátek (morčátka postupně dožívala bez náhrady) smutná a tak už přes osm let s námi bydlí Puťásek (putoval z klína na klín, abychom ho dostatečně vymazlili). Černobílý zakrslý beránek. Je zlatý, ale protože čistotnost mu není moc vlastní, už nemůže bydlet všude a není to ono.

 

Kočka není pes... (2)