PRVNÍ  KROKY...

První kroky na mé cestě chovatelky se dovršily v pondělí 15. května 2006 narozením zdravých štěňátek vrhu A.

A tím tato kapitolka pozbývá na aktuálnosti a zůstane jen deníčkovým záznamem "jak to všecho začalo". Další novinky z chovatelského snažení budou průběžně avízovány na stránce Aktuální informace.


V lednu 2005 jsem získala registraci mezinárodního názvu chovatelské stanice Canea Dandy a vydala se na dříve vůbec neuvažovanou cestu chovatelství.

Druhým krokem byla 19. února 2005 bonitace v příjemném prostředí hotelu Slánka v Černošicích. Karolínka i Ladynka byly prohlédnuty a obě uchovněny. Jejich bonitační kódy jsou doplněné na stránkách s průkazy původu (Kara, Lady).

Třetím krokem jsem si chtěla ověřit, jestli se obě moje holky líbí jenom nám doma nebo jestli budou mít stejný názor posuzovatelé na výstavách. Výsledky (a zážitky) z výstav jsou popsány v kapitole Výstavy.

A dále už kráčíme jen "po špičkách"...


Čtvrtým a důležitým krokem roku 2005 mělo být krytí Karoliny.

První vrh bych chtěla odchovat na jaře 2005 na Karolině Zlatý prach. Ženich Fil z Brumovského panství si nás vyhlédl sám (a jeho majitelka), tak snad nebude příroda proti a cca v dubnu se podaří krytí.

Člověk míní, příroda mění. Vzhledem k tomu, že Karolínce v únoru nečekaně a během okamžiku ochrnula pravá zadní nožička (příčinou byl pravděpodobně zánět nervu), jarní krytí jsem raději zavrhla. Díky zdravotní péči veterináře a mnou prováděným rehabilitacím se můj černý medvídek zase rozchodil a stále se po troškách lepší. Každopádně je zřejmé, že nemá žádné bolesti. Jen jsem se rozhodla, že stav je dobrý na běžný život, případně na výstavu, ale netroufám si nechat Karu ztěžknout těhotným bříškem.
Krycí list je vystaven, tak uvidíme jaká bude situace při příštím hárání (cca říjen 2005).

Karolína se (možná díky létu) ještě zase o trošku zlepšila, ale já stále váhám a víc se přikláním k tomu, že přes všechny prvotní "náklady" s uchovněním, od jejího krytí zcela ustoupím a zůstane až do konce života "poctivka". Je mi to sice trochu líto, černí trpaslíčci (s nadějí i na hnědého) jsou jistě lákaví, ale Karolinino zdraví má přednost před nejistou radostí s mnohými riziky.


Takže role chovné feny v mé smečce zůstává jen na Lady - Pompon Chérie Boheme:

V těchto dnech (květen 2005) sleduji krémovou Lady a snažím se uhlídat začátek jejího hárání, abych věděla, kdy včas začít kontaktovat majitele vhodných chovných psů a kdy vyžádat vystavení krycího listu pro uvažované krytí v příštím roce.
Doufám, že Lady i já budeme zdravé a konečně se dočkáme prvního vrhu.

Ladynka si odložila hárání až na začátek srpna 2005, tak bude docela dobrodružství hlídat její další cyklus. Každopádně s ní hormony pracují na plné obrátky a své tentokrát nenaplněné touhy obrací na kocourka Kubíka. Jenom si to "trochu plete" a jak se chvíli nedívám, už se ho snaží nakrývat. Kubík je ještě prcek, tak drží a snáší i okusování krku. Doufám, že si z něj vezme Lady příklad a až na TO jednou doopravdy dojde, bude držet a spolupracovat taky.

Podzim 2005 jsem strávila pátráním v rodokmenech, korespondencí a rozhovory s chovateli a majiteli špiclíků a rozhodla jsem se pro dva možné ženichy. Koncem roku 2005  jsem požádala o vystavení krycího listu, od poradkyně chovu získala nové informace, které mě přiměly vrátit se v rozhodování o vhodných partnerech znovu na začátek a vytvořit jejich nový "seznam".

Od začátku února budu ostřížím zrakem (ironie při mém počtu dioptrií) hlídat začátek hárání. Doufám, že tentokrát už nenastanou žádné komplikace a budu se moci přihlásit s dobrými zprávami.
Lady začala 3. března 2006 hárat. 14.3. a 16.3. probehlo opakované krytí s krémovým pejskem Na Zyczenie Kontrapunkt. Tak jsme zvědaví jestli fenka zabřezne.

První kroky na mé cestě chovatelky se dovršily v pondělí 15. května 2006 narozením zdravých štěňátek vrhu A.


A tím tato kapitolka pozbývá na aktuálnosti a zůstane jen deníčkovým záznamem "jak to všecho začalo". Další novinky z chovatelského snažení budou průběžně avízovány na stránce Aktuální informace.