JAK  SE  NÁM  ŽIJE ...   5. rekapitulace - leden 2010

Motto:
... a zase se rok s rokem sešel, takže jaká jsme to smečka v lednu 2010? Proměny v čase jste mohli číst už 5x - rok 2005 , rok 2006, rok 2007, rok 2008 a rok 2009.


Výstavní sezóna...
... tu jsem v uplynulém roce "odbyla" účastí na klubové výstavě a to jen jako divák a bez pesanů.
Byla jsem v pokušení přihlásit Lady na světovou výstavu, když se nám konala za humny v Bratislavě, ale nakonec jsem to nechala být... A dodatečně si říkám, ještěže tak. Story s nezvládnutou organizací byly na denním pořádku, v trpaslíkách bodovali především pomeraniani, kteří sice nejsou schválení FCI a neodpovídají jeho standardu německého trpasličího špice, ale nikdo s tím zdá se nemá problém. A protože já pro změnu nechci pomeraniana, nechám výstavní nadšence, ať se snaží bez nás.

Chov...
... po loňském neúspěšném vrhu jsem byla na vážkách, zda ještě Ladynku krýt a bát se o její i štěněčí životy nebo pověsit "chov" prozatím na hřebík.
Spříznění chovatelé přesvědčovali k novému pokusu, rodina se nabídla s pomocí a hlídáním, když jsem konečně našla práci. Nechala jsem se přesvědčit a rozhodla se krytí Mozim zopakovat. Příroda to ovšem viděla jinak. V lednu byl na optimální termín pejsek nemocný virozou s ATB a v dalším půlroce mu byla diagnostikována porucha štítné žlázy. Protože jsem neměla ani chuť ani čas hledat náhradníka a stejně bych musela vybírat jen z oranžových pejsků, rozhodla jsem se Lady nenakrýt.

Toto rozhodnutí platí i pro tento rok, Ladynce je 6 let a její krytí s takovým časovým odstupem bych považovala za risk. Ani nějaký ten krémový nápadník se neobjevil, což by bylo asi jediné, co by mne mohlo přesvědčit k přehodnocení momentálního přesvědčení.

Kluci vrhu "A" jsou velmi povedení a věkem jsou stále krásnější. Allwin je nyní úplně nejkrásnější, dokonce se dostal i na obálku knížky. Allan je fešák i sportovec, má složenu řadu zkoušek z různých kynologických oblastí, mihnul se i v televizním večerním zpravodajství. Allroyova panička bohužel šetří informacemi, ale i tak vím, že všichni pesani dělají svým rodinám radost. A z toho se zase upřímně raduji já.

Smečka...
... aktuální stav zvěřince je v tuto chvíli 4:3:1. Špicí partička je stále beze změny. Betynce bude na jaře jedenáct let, Karolínce v létě devět, Lady před koncem roku oslavila šesté narozeniny a Šmudlovi je 3,5 roku.
Největší pokušení je nápad rozšířit smečku o fenku vlčího špice, ale protože takové rozhodnutí ovlivňuje řada faktorů, které musí vzít zodpovědný člověk v úvahu, nevím jestli a kdy se tak stane. Zatím to nechám osudu, u vyhlídnuté budoucí mamky je krytí letos v plánu...

Kočičí tlupa čítá aktuálně 3 kočičky. Nestorka želvička Sisinka (cca 5,5 roku) se těší dobrému zdraví. S čokoládkou Viktorkou (1,5 roku) se nakonec toleruje a podzimní vetřelkyni Lucinku (cca 3/4 roku) vzala celkem spotrovně. O sžívání Viktorky a Lucinky jsou samostatné povídánky, ale ani jejich potkávání už není vyloženě třaskavá směs, takže bude jistě líp. Všechny kočiny jsou kastrované a nový přírůstek bude zase maximálně "případ v nouzi".

Platonické úvahy o pořízení králíčka nebo morčátka skončily. V červnu se k nám nastěhovala morčecí holčička Morčulka. Barevně do naší smečky náramně pasuje a je zdrojem zájmu pesanů i koček. V jejich případě, ale neponecháváme nic náhodě a jsme "furt ve střehu" nebo morče "za plotem".

Zdraví...
... během roku jsme řešili jen základní veterinární péči (očkování), mladé kočiny absolvovaly kastraci. Na podzim jsme celé psí smečce dopřáli ultrazvukové čištění zubů. Nejstarší Betynka zatím ztratila jediný řezák, veteránka Kara má zoubky ještě stále všechny "jako za mlada".
... do roku 2009 jsem sice vstoupila "v uctivém předklonu", ale má chronicky bolestivá záda se rychle umoudřila a během roku nijak moc netrápila. V létě jsem si to ovšem "vynahradila" a zranění pravého ramene a paže se mi postaralo o trable málem až do vánoc. Doufám, že už to jen doléčím a mám na nějaký čas vybráno.

leden 2010