JAK  SE  NÁM  ŽIJE ...   6. rekapitulace - leden 2011

Motto:
... a zase se rok s rokem sešel, takže jaká jsme to smečka v lednu 2011? Proměny v čase jste mohli číst už 6x - rok 2005 , rok 2006, rok 2007, rok 2008, rok 2009 a rok 2010.
Také máte pocit, že ten čas neskutečně utíká?


Výstavní sezóna...
... ta pro nás byla v roce 2010 úplně mimo. Vystavovat se mi nechtělo, na samotné výlety za výstavami nebyl čas. Tak jsem jen z povzdálí sledovala alespoň výstavní úspěchy jiných chovatelů a možná se v roce 2012 rozhoupu a vezmu všechny trpasličí holky do kruhu veteránek.

Chov...
... na rozhodnutí nekrýt Ladynku se nakonec nic nezměnilo a vzhledem k jejímu věku ji mateřské povinnosti nečekají ani v aktuálním roce. Takže chovatelská stanice Canea Dandy je nyní na pár let "spící" a třeba se někdy k chovu vrátím, až se potkám s fenečkou, které neodolám.

Kluci vrhu "A" žijí svým životem. Výroční novinkou je fakt, že se Allánek stal otcem vrhu A z Břekové aleje. Jeho i babičku Ladynu to nechalo v klidu, já jsem byla zvědavá a na mrňata se jela podívat. Díky chovatelce vidám na fotkách jak "vnoučata" rostou do krásy. Všichni se hodně potatili, takže mohu jen konstatovat, že jsou moc pěkní.

Smečka...
... aktuální stav zvěřince je v tuto chvíli 4:4:1.

Špicí partička je (naštěstí) stále beze změny. Betynce bude na jaře dvanáct let a s koncem roku jí trošinku začalo zlobit srdíčko a trachea. Moc věříme tomu, že nasazené léky pomohou a že nám bude naše oranžové sluníčko dělat radost ještě řadu let. Karolínce je devět a půl a začala jí šedivět tlamička, jinak je stále stejná buchtička i indiánská náčelnice (alespoň tak vždycky kvílí při vítání). Ladyně je sedm, neustále se aspoň trošku snaží získat pozici alfa feny a když se nedaří, tak je alespoň neskutečná vtěrka.
Jak čas utíká je nejvíc vidět na Šmudlovi je mu už 4,5 a za ty roky, které je s námi, úžasně dospěl na pohled a my se naučili řešit jeho problémy s nadhledem a radujeme se z každé jeho dobré chvilky.

Pokušení rozšířit smečku o fenku vlčího špice, jsem v uplynulém roce odolala a jela se na mimísky jenom podívat. Vyhlédnutá fenka bude nakryta i letos, tak zase máme nad čím přemýšlet...

Jedinou změnou uplynulého roku je nový kočičí přírůstek, takže už máme kočičky 4.

Sisinku jsem už loni označila za nestorku (cca 6,5 roku) a platí to i nadále. Jediné, co se u ní s přibývajícím věkem mění, je zájem o obsah mističky. Jak jí kočičí konzervy nechávaly celé roky klidnou, tak teď chodí a loudí ob den.
Viktorka (2,5 roku) britsky dozrála, má nádherný hustý kožíšek s odlesky do velmi kvalitní hořké čokolády. Udržuje si i aristokratickou odtažitost a občas nás odmění, že jí smíme pomazlit. Zcela kočičí je ale při rozdávání dobrůtek, to je první v řadě a i na klín dokonce dobrovolně vyskočí. Jako jediná ze smečky velmi nesouhlasně přijímá změny v osazenstvu. Když předloni konečně přijala po čtyřech měsících do party Lucinku a nastal klídek, byli jsme moc rádi. Jenže "Nejvyšší Kočka" nedá pokoj a my po půl roce přinesli dalšího vetřelce. Nemá to s námí jednoduché..., ale vánoční svátky 2010 už se nesly zase v pohodě a bez syčení.

Lucince jsou necelé dva roky a za ten rok a kousek co k nám patří už nás i okolí potrápila neuvěřitelnou řádkou lotrovin. Většího ďáblíka jsme nezažili. Všechno dělá s nadšením, v běhu a s vrněním. Je tak příšerná i zlatá v jednom okamžiku, že i sousedé ji každou lumpárnu promíjí s konstatováním "vždyť je tak milá". Co na tom, že jim zrovna spala v křesle, ukradla tatranku nebo smažený květák. V zimě má o chalupáře omezené publikum, tak se o to víc realizuje doma, naštěstí se tak aspoň baví dováděním s nejnovější kočinou.

Nejnovějším přírůstkem je bílá Micinka s šesty mourovatými puntíky na zádech, odhadem je stejně stará jako Lucinka. A jako bych ji v minulé rekapitulaci přivolala...
O jejím příchodu jsou samostatné povídánky a jen úsměvnou představou zůstal původní nápad pouliční kočičku po kastraci vypustit zpět. Asi by nám bušila na dveře a chtěla zpátky. Je z ní nejdomácnější kočka, vděčná za pohodu domova a jídlo, neuvěřitelně mazlivá, skvěle čistotná. Vykrmila se do pěkného cvalíka, přestala se lekat, polevila v ostražitosti a s oblibou nastavuje kožich kolem dokola k hlazení. Jen na chalupě občas předvádí vyčítavé pohledy, když včas nezatopíme. Před krbovkami se pak dokáže grilovat ze všech stran s neuvěřitelnou trpělivostí a odskočí si vždy jen na chvilku k mističce nebo na záchůdek.

Morčulka (1,5 roku) je zabydlená po svém, za uplynulý rok pochopila co je hlavní morčecí povinností a jak dříve nechtěla nic moc jíst, teď se cpe na rok dopředu a i když sedí uprostřed dlabance, cvičně piští vždy, když jde někdo okolo - co kdyby něco přihodil. Už je taky pěkně kulaťoučká...

Zdraví...
... během roku jsme tentokrát řešili jednu katastrofu za druhou.
Nejprve si Šmudla poranil oko a trvalo hodně dlouho, než se dal do pořádku. Pak si někde Lucka propíchla packu a léčili jsme ohromný abces. Místo oddychu jsme začali opečovávat Micku, přes odčervování, kastraci a vykrmení hubeňoura.
Od podzima bylo podezřelé Betčino noční pokuckávání. Postupně se stávala bez nálady, začala nosit svěšený chvostík, s vetem jsme postupnými kroky vylučujícími jednodušší choroby došly až k diagnoze, kterou přinesl věk.

... a jako bych já za zvěřincem nechtěla zůstat pozadu - zraněné rameno se sice konečně umoudřilo, ale o to dramatičtěji nastoupila stará známá záda a přes opakovaný pokus s obstřikem pod CT se mnou bolestivě vykročila i do nového roku.

leden 2011