JAK  SE  NÁM  ŽIJE ...   10. rekapitulace - leden 2014

Motto:
... a zase se rok s rokem sešel, takže jaká jsme to smečka v lednu 2014? Je to už 10. sumarizace od vytvoření těchto stránek. Proměny v čase jste mohli číst už 9x - rok 2005 , rok 2006, rok 2007, rok 2008, rok 2009, rok 2010, rok 2011, rok 2012 a rok 2013.
Také máte pocit, že ten čas neskutečně utíká? Ale něco se u nás změnilo radikálně. Co se týká psů, začínáme být letos jiná smečka.


Výstavní sezóna...
... u tohoto tématu je v posledních letech stav setrvalý. Na výstavy jezdím pouze jako divák a tentokrát ani to, protože jsem byla od jara do konce roku v pracovní neschopnosti a délka vycházky je zásadní omezení.

Chov...
... tak v této kapitole je první novinka. Dina dorostla do chovného věku. Nechala jsem jí zkontrolovat klouby a oči a předvedla ji bonitační komisi. Je to teď krasavice uchovněná, požádala jsem o vystavení krycího listu a kolem vánoc začala čekat na hárání... Pokračování bude v průběžných aktualizacích, než jsem tuto sumarizaci napsala, stihly jsme jet na krytí a cca koncem února budeme vědět, jestli Dina čeká štěňátka.
Pro všechny chlupáče platí dál, že je chováme na klíně, i když někdy je to problém, nejsou už všichni prťaví.

Smečka...
... čítá už 36 chlupatých tlapiček.

Také v roce 2013 nás zarmoutila jedna špicí veteránka. Černá trpaslička Karolínka oslavila v létě 12. narozeniny, ale srdíčko jí nedovolilo žít dál... Smutníme po ní i po Bettyce, byly opravdu úžasné.

Stav je nyní takový: Lady je 10 let, Šmudlovi 7,5 roku a musím opakovat přání, aby s námi ještě dlouho byli. O Dině píšu výše, je to naše šedivá krasavice a na dvorku hlídá i zdobí, i když někdy i trošku zlobí.

A teď musím vysvětlit ten "tlapičkový" přírůstek.
Nejprve jsem dostala od manžela dárek k jubileu a v únoru, bez předchozího (obvyklého) velkého plánování, přibyla do smečky bílá fenka velkého špice - říkáme jí Dixi. Je to výsledek experimentálního křížení velkých a vlčích špiců a je výhled na jeho pokračování, takže někdy v příštích letech budeme zkoušet štěstí v chovu. Snad se bílých štěňátek dočkáme ve zdraví, ale zatím je Dixi velké dítě v huňatém kožichu a využívající k mazlení všech svých 17 kilogramů. Je to co ustát.

Smečka se tak na jaře rozšířila, ale v létě nás opustila Karolínka, takže tlapky by k "výroční inventuře" nepřebývaly, kdyby...
...po odchodu Karolínky bylo sice veselo na dvorku, ale doma to najednou trochu posmutnělo. Odolávala jsem do podzimu. Vyhlídla jsem si krásnou zrzku, mývalí kočku, ale manžel hlasoval pro štěně. Dvakrát jsem chovatelku s nabídkou odmítla, dvakrát bylo zamluvené štěně jinými zájemci odmítnuto, až se kruh uzavřel. Chovatelka vzala mámu-fenku i její tři volná štěňata a přijela na socializační návštěvu. Po jejím odjezdu nám tady zůstala holčička - Haniell, alias Haninka - malý špic, vlkošedý s bílou. Původně tříbarevná smečka se nám nejen zvětšuje, ale také přebarvuje do šedobílých tónů...

Kočičí partička vstupuje do roku 2014 ve stále nezměněné sestavě, jen stárne. Sisině je 9,5 roku, Viktorce 5,5, Lucince a Micině cca 5 let. Dokonce jsme si neužívaly žádné veselé historky s myšilovem. Kočky začaly preferovat plnou misku a jak je v ní trochu vidět na dno házejí po nás významným pohledem. Trošku nastalo také kastování - kočky se semknuly a snaží se vystěhovat Lucinku, která je v celé vsi pověstná svojí přítulností a trvalým zájmem o jídlo. Dneska už víme kde ji hledat, když se doma dlouho neochomýtne. Ale několikrát denně se přijde najíst i sem.

Zdraví...
... přiměřeně věku.
Kara a Lady několik návštěv veteriny absolvovaly, Karolínka bohužel i tu poslední. Výhled Ladynky také není moc optimistický, ale snad... Velké holky Dina a Dixi jsou zdravé. S Dinou bylo veselo jen při rentgenu kloubů - při narkoze vet poněkud pochybil a polospící Dina se ohnala a kousla, mne do tváře, mám na to vzpomínku, ale nevadí.
Kočky ani letos pomoc veterináře nepotřebovaly, hurá.

Moje záda hlásí zhoršení a další pokus o radikální řešení v rukou neurochirurgů vyšel naplano. Místo uzdravení a nového nadšení do života se placatím na dlouhodobé neschopence, užívám mraky léků a radost mi dělají jenom manžel a chlupáči. Jinak mne to trápí a snaha o přežívání je stále težší. Kdo nezažil, nepochopí...

leden 2014