JAK  SE  NÁM  ŽIJE ...   13. a 14. rekapitulace - leden 2018

Motto:
... a zase se rok s rokem sešel, takže jaká jsme to smečka na začátku roku 2018?
Tentokrát půjde o kumulaci dvou rekapitulací. Na začátku roku 2017 jsem sice měla pravidelnou "zprávu" připravenou, ale z několika důvodů jsem ji stíhala napsat až v únoru a protože šlo o 13. sumarizaci, dovolila jsem si připsat poznámku, že snad nebude smolná... A téměř vzápětí zemřela poslední fenka-trpaslička, naše krémová princezna Ladynka a mne úplně přešla chuť dále spravovat webové stránky.

Rok utekl jako voda a přicházím se 14. rekapitulací na začátku roku 2018. Pro úplnost jsem se rozhodla nechat původní loňský text a doplním jen aktuální glosy.

Historie je zaznamenaná v těchto odkazech - rok 2005 , rok 2006, rok 2007, rok 2008, rok 2009, rok 2010, rok 2011, rok 2012, rok 2013, rok 2014, rok 2015 a rok 2016.


Výstavní sezóna...
... Byla jsem se podívat na klubové výstavě, kde se v kruhu sešly vlčí slečny Bellissa a Ballerina. Přivezla jsem s sebou také Bellindu a mámu Dinu. Ten vrh je jak přes kopírák, všichni jsou moc pěkní a hlavně - mají naprosto skvělou povahu! Mám z nich radost.

V roce 2017 jsem se nikam na výstavu nedostala, i když jsem alespoň nějaký výlet plánovala...

Chov...
... s chovem občas souvisí i velmi nervní situace - třeba jako to, že vám majitel téměř dvouleté feny oznámí, že už ji nechce a prodá na Bazoši... To se opravdu stalo, majitel najednou nechtěl Bellissu Canea Dandy ani vlčího psa, kterého také koupil v ČR. Tak jsme si honem jeli pesany vykoupit.
Bellisska má nový domov a aktuálně čeká štěňátka - tolik rok 2017. Bohužel hned další hárání ji majitelka připustila znovu a stejným psem. A protože jsem si dovolila napsat, že tento způsob chovu neschvaluji, nemám nyní o fence žádné informace, dokonce se ani neobjevuje na fotografiích se zbytkem smečky. Je mi z toho smutno.

Ballerinka se stala matkou v uplynulém roce, a co mohu sledovat fotky z nových domovů, jsou "Diny vnoučata" moc pěkná.

Plánované krytí velké bílé Dixi se "nepovedlo". Pár se k sobě měl velmi snaživě, ale ke spojení nedošlo. Nevyšlo to v únoru a ani v prosinci, takže to beru jako znamení, že se tak nemá stát. Je mi to líto, ale na druhou stranu nebyla celkem žádná odezva od chovatelů VB ani na ohlášení geneticky nepříbuzného vrhu, tak by byl oříšek najít nové majitele.

Trochu neplánovaně jsem podlehla nátlaku chovatelky Haninky a pochopitelně - toto spojení se zadařilo. Narodil se u nás vrh C, malých špiců. Všechno bylo naprosto bez problémů, fenečka a 2 kluci prospívali a nyní dělají radost majitelům, kteří informacemi nešetří, tak jsem moc ráda.
A velmi příjemně mne překvapila samotná Haninka. Je to trochu nerváček a potrhlo, ale jako máma byla prakticky dokonalá. Porod zvládla sama, pečovala velmi důkladně a trpělivě a od štěníků odcházela jen v noci, po krmení. To mi vždy přišla do postele oznámit, že je vše v pořádku, přitulila se a nechala si hladit bříško vonící mateřským mlékem. Porodní ohrádku jsem měla u postele, tak i z peřin měla přehled a na jakékoli kňournutí běžela do pelíšku na kontrolu.
Štěníkům z vrhu C už je více jak rok a jsou krásně chlupatí. Svým páničkám splnili očekávání, tak jen doufám, že se někdy potkáme naživo.

V roce 2017 jsme se věnovali pouze chovu naší zvířeny na klíně a měli tak plné ruce radostných chlupů.

Smečka...
... ve věku 13ti let, 2 měsíce po svých narozeninách, odešla na neduhy věku Ladynka. Barevné trpasličí trio, kterým jsme byli na různých psích akcích dobře poznatelní, nám tak zůstává už jen na fotkách, ale především v krásných vzpomínkách. Na podzim 2016 přibyla jedna kočka z ulice... V roce 2017 zůstal stav smečky beze změny, naštěstí!

Stav je nyní takový:
- trpaslíčci - poslední je Šmudla, je mu 11,5 roku a neustále nás překvapuje. Když nespí, tak se dožaduje pozornosti, úplně nejvíc si užívá drbání na zádíčkách a běhá za námi "jako pejsek", což prakticky nikdy nedělal. Jen se ke konci roku 2017 začal vracet do štěněčího věku a po probuzení, po jídle, po piškotku... musíme honem běžet na dvorek, a přesto vytíráme mraky pidi loužiček.

- malá - Haninka - je jí 4,5 roku a je stále rapl na dvorku a štěkotem nás poněkud přivádí k šílenství, ale po mateřství už umí ocenit klid a mazleníčko. Je to krasavice chlupatá a když mám "pyžamkový den", tak se mnou dokáže prospat celý den v peřinách... To se naučila skvěle.

- velká - Dixi - 5 let. Jedním slovem - pohodářka. S Bellindou jsou prakticky nerozlučná "dvojčata" - spí spolu, tulí se spolu v boudě i na boudě, hlásí se o mazlení... Umí ovšem ale ukázat i svůj názor - když se šedivky moc škádlí nebo příliš otravuje Katynka.
Bohužel jsme se nedočkali bílých štěňátek, ale život jde dál... Občas Dixince říkám i Zpěvanka, protože při protahování i mazlení se umí pěkně zajódlovat do ucha. Ve snaze udržet si co nejvíce mé pozornosti se dokonce hrne jako PRVNÍ na česání (a že jsem ji musela v minulosti spíše hledat po zahradě, jak se jí nechtělo, i když držet umí od malička.

- vlčí - Dina 6 let a její dcera Bellinda Canea Dandy (skoro 4 roky) - Dina se nemění, je sice v pohodě, ale občas překvapí, co hlava vymyslí a jak se zachová. Je vytrvalá sólistka - sama spí, s nikým ze smečky se netulí. Bellinda je mazel k pohledání, ale i ona už umí vyrazit se štěkotem k plotu a má "naladěno" jako velký hrozivý pes :). V poslední době to praktikuje stále častěji.
Každopádně se velké trio fenek na dvorku snáší velmi dobře a když se rozjedou, tak jenom v hraní. Také se ale naučily spolupracovat jako smečka a občas proženou kočky, které se s přibývajícím věkem trochu obávají chodit přes dvorek.

Kočičí partička se změnila zatím jen omezeně. Ke stávajícímu triu přibylo na podzim 2016 pouliční nalezené kotě.
Sisině je 13,5 roku, Viktorce 9,5 a Micině cca 9 let.
Na Sisince už začíná být věk znát a jak píšu výš, mají někdy problém v klidu projít z toulek po venku domů. Většinou čekají, až někdo z nás vyjde na dvorek a pak se prokmitnou dovnitř nebo ven, nejlépe několikrát za sebou. Velké holky jim sice neubližují, ale občas mají "radost ze života" a kočky trochu popoženou. Jindy se s nimi ale navzájem očuchávají a kočky se o ně otírají... Za celé společné roky jim pejsule neublížily, tak věřím, že zůstane i nadále jen u hrátek.

Nové kotě potvrzuje pravidlo, že "dobrý skutek musí být po zásluze potrestán".
Je to nalezeneček a dostali jsme ho k nákupu v zahradnictví, jako prémii za nákup nad tisíc. Takové pískově žluté nic, jen do dlaně. Když se doma kočina probrala, tak se ukázalo, že je to hubené tintě a velmi nám připomínala surikatu. Tak dostala jméno, zkráceně jí říkáme Katy, Katynka.
Do jara bydlela s námi v bytě a zjistili jsme, že to mazel asi vůbec nebude. Je sice hravá, ale především je dravá, po chvilince mazlení strne, položí uši, zatne drápy a zakousne se. Do krve. Když běhá s hračkama, blbne na škrábadle, je to pohoda, jenže ani to jí dlouho nebaví. Úplně nejraději loví, přepadá a jinak zlobí trpasličí veterány.
Je to první kotě, které jsme zavírali do velké ohrádky a pouštěli jen na chvíle, kdy byla pod kontrolou. Že je taková hodně přírodní potvrzuje i fakt, že už na půl roce začala mrouskat. Následovala kastrace, zvykání na dvorek a na velkou psí smečku a když přišlo příznivější počasí vypustili jsme jí ven...
Katynka s námi žije tedy již více než rok, překvapivě se nikam neodtoulala. Drží se kolem domu, terorizuje starší kočky, lísá se k velkým psům a zabrala si pro sebe celou půdu. Mazlení na chuť nepřišla, ale když to napadne jí, tak se vtírá a vrní. Nejvíce si užívá chvíle, kdy dostanou velké pejsule snídani nebo večeři a někdo z nás jim dělá společnost, to pak netrvá dlouho a od někud se vynoří, dnes už barevně obyčejná mourinka, a uvelebí se na klíně.

Zdraví...

Smečka se relativně drží, zdraví trochu trápí jen Šmudlu, tak to snad vydrží i do letošního roku...

Lepší už to nebude... ...a je i hůř, tak žijeme jak mi tělo dovolí. Poslední dva roky jsou spíše horší, ale občas se pár lepších dnů najde. A když to nejde, tak si dělám ten výše zmiňovaný "pyžamkový den" a snažím se mizerii prospat ve společnosti terapeutky Haninky.

leden 2018