JAK  SE  NÁM  ŽIJE ...   15. rekapitulace - leden 2019

Motto:
... a zase se rok s rokem sešel, takže jaká jsme to smečka na začátku roku 2019?

V uplynulém roce e toho událo hodně a jen málo bylo veselé, tak mi nezbývá než doufat, že letos bude líp.

Historie je zaznamenaná v těchto odkazech - rok 2005 , rok 2006, rok 2007, rok 2008, rok 2009, rok 2010, rok 2011, rok 2012, rok 2013, rok 2014, rok 2015, rok 2016 a rok 2017-8.


Výstavní sezóna...
... lze shrnout jednoduše, ani jsem nevystavovala, ani jsem se nikam nedostala kouknout, i když plány byly...

Chov...
... a nervních situací kolem majitelů Bellisky bylo opravdu mnoho. Vydá to na samostané povídání na pokračování. Majitelka na neočkované Bellisce odchovala dva vrhy hned po sobě, se stejným psem a korunovala to inzerátem na prodej fenky hned po odstavu štěňat bez toho, že by mne ji nabídla v souladu se smlouvou zpět nebo mne alespoň informovala, že už fenku nechce. Naopak dělala všemožné kroky, abych se to nedozvěděla a fenka se mi ztratila z dohledu. Nejenže takové chování nechápu obecně, tak vůbec tomu nerozumím u někoho, kdo se prezentuje jako milovník psů, dočaskářka a navíc majitelka CHS a chovatelka německých ovčáků.
Díky skutečným milovníkům psů a špiců zvlášť se Belliska ve 4 letech opět vrátila na rodný domek.

Rozhodli jsme se ji doma už ponechat, ale přinesla si s sebou averzi vůči světlým psům a po pár týdnech se při minimální zámince pustila do bílé Dixi tak, že jsme měli se servanými zády o "zábavu" na dlouho vystaráno. Nakonec našla Bellisska domov, který ji byl prakticky od narození souzený...

Zvažovala jsem nové krytí Haninky, vrh C se moc povedl, pravidelně mám informace, fotky... Fenku jsem navštívila já, jeden pejsek se přijel kouknout k nám a druhý snad také přijede... Jsou jim dva roky a majitelům dělají radost.
Ale starosti, nervy a výdaje kolem Bellisky mi vzaly chuť na nový vrh a také rozpustily finanční rezervy.

Radost mám ze všech pejsků vrhu A. Je jim 12,5 roku a stále se zdravotně drží a jsou jako správní špicové nadále hraví. Přeji jim, aby to dále vydrželo!
Pejsci i další fenka vrhu B se mají moc dobře, majitelé jsou se mnou v kontaktu, tak jsem moc ráda.

Smečku jsem posílila o nové dvě členky, sice neplánovaně, ale o to radostněji. Holčičky ale do chovu v budoucnosti určitě nezasáhnou. Budeme je chovat jen na klíně.

Smečka...
... se nám docela proměnila. Nejprve jsem si k narozeninám nadělila malou oranžovou fenečku. Prakticky vzápětí mne oslovila jiná chovatelka, zda bychom se po zkušenostech s hluchým Šmudlou, neujali hluché trpasličky, no - neodolala jsem. Takže jaro bylo ve znamení oranžových holčiček.

Od ledna jsem se snažila udržet Šmudlíčka, kterému selhávaly ledviny, stal se inkotinentní, ale když mu bylo lépe, byl to náš skřítek a čím byl starší, tím byl kontaktnější. Překonával i nepříjemnosti horkého léta, ale na podzim přišla náhlá krize. V noci jsem ho šla uložit do pelíšku, chvíli ho mazlila a ráno jsem ho našla tak, jak jsem ho položila.

Stav je nyní takový:
- trpaslíčci - novou trpasličkou je Julinka (9 měsíců), holčička orange-sable, která se narodila neplánovaně a zcela hluchá. Je to ovšem rarášek, největší hračička a umanutá hlavinka, když se pro něco rozhodne, tak neupustí od snahy. S nadšením sobě vlastním "čte" noviny na zátop a rozebírá dříví jak bobr.

- malé - ty máme nyní dvě... - Haninka - je jí 5,5 roku. Ve svém bláznovství uštěkaném se už asi nezmění, příchod nových kamarádek pojala po svém, krátký čas je ignorovala a po čase to začala střídat se společnými hrátkami. Doplňuje to "velmi nebezpečným" vrčením a přitom blbne jak malá.
- Týnka - aktuálně 9 měsíců. Krásná, čistě oranžová a heboučká oranžovka, lumpačí přiměřeně věku, občas se rozhodně štěkat, ale nepřehání to (naštěstí). S Julinkou jsou podle očekávání tandem, který se krásně sžil a který nemá problém ani s venkovními fenkami. Jen prohnat kočku... to je prý zábava, kterou nic nepřekoná, to si nenechá ujít. Ovšem Katka si nenechá nic líbit a ty starší s klidem odskočí do bezpečí ve výšce.

- velká - Dixi - 6 let. Stále v pohodě a s Bellindou jedna tlapka. Zvládla i dlouhodobé ošetřování po útoku Bellisky, nezanevřela na psy, veta, ani na mne... Navíc ji s koncem roku postihl i akutní glaukom, tak nyní trpělivě snáší i novou léčbu.

- vlčí
- Dina - 7 let - ta je stále oříšek (nikoli "voříšek"). Ve své umanuté palici vždy něco vymyslí a pak to na nás zkouší a praktikuje, občas si vyslouží vážně míněné výhružky. Vždy nesnášela střelbu a ohňostroj, a letos nám zavedli do vsi obecní rozhlas... Kvalita vysílání nestojí za nic, takže její averzi hned na první gong sdílíme a pro klid venkovní holky honem pouštíme domů;zvykly si na to rychle a rády.
Bellinda - skoro 5 let - takový klidný medvěd, jen začala pravidelně vyvádět při očekávání snídaně a večeře. To si musí sousedi myslet, že týden nejedla...

Kočičí partička má 12 tlapek
V létě se nás začala stranit Sisinka, ale zdržovala se v protější zahradě, tak jsem byla v klidu. Jednoho dne přišla k naší brance, už neměla sílu ji přelézt a když jsem si ji donesla v náručí domů, vrněla. Po deseti minutách mazlení a šeptání slovíček mi zavrněla na rameni naposledy. Ona i Šmudlík už mají své místo v zahradě a jsou tak stále s námi.

- Viktorce je 10,5 a Micině cca 10 let - drží se v blízkosti domova, užívají si plné misky a jsou celkem v pohodě.
- Katynka - 2 roky - stále mourovatá polodivoška. S kočkama moc nekamarádí, raději se druží s venkovními fenkami. A úplně nejvíce se nyní raduje z oranžových holčiček - konečně má parťačky na lumpárny, jen musíme obě strany trochu mírnit.

Zdraví...

Uplynulý rok byl drahý, bez nadsázky. Léčba ledvin Šmudlíka a hromady vložek na inkontinenci, výkup Bellisky za nehoráznou cenu a související náklady,včetně nutné nové vakcinace, Dixi stržená záda a nakonec roku ještě ten akutní glaukom... Z tohoto pohledu se rok opravdu nepovedl.

Co se mne a zdraví týká, tak tento rok byl také bída, i když jsem nečekala zázraky.

leden 2019